Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT) to jedna z najczęściej stosowanych i najbardziej skutecznych rodzajów psychoterapii. CBT skupia się na zmianie negatywnych wzorców myślenia i zachowania, które wpływają na nasze samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. W tym artykule omówimy założenia terapii poznawczo-behawioralnej, techniki stosowane w CBT, a także dla kogo jest skierowana i zalecana.
Podstawowym założeniem terapii poznawczo-behawioralnej jest przekonanie, że nasze myśli, emocje i zachowania są ze sobą ściśle powiązane. CBT zakłada, że negatywne myśli i przekonania mogą prowadzić do szkodliwych emocji i destrukcyjnych zachowań. Zmiana tych myśli i przekonań może zatem prowadzić do poprawy samopoczucia i zdrowia psychicznego.
Główne założenia CBT obejmują:
CBT jest przeważnie terapią krótkoterminową, z reguły trwającą od kilku miesięcy do roku, w zależności od potrzeb pacjenta. Skupia się na teraźniejszości i konkretnych problemach, które pacjent chce rozwiązać.
CBT wykorzystuje różnorodne techniki terapeutyczne, które pomagają pacjentom zrozumieć i zmieniać swoje myśli oraz zachowania. Oto kilka kluczowych technik stosowanych w tej terapii:
Terapia poznawczo-behawioralna jest szeroko stosowana w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. Jest ona skuteczna w leczeniu:
CBT jest odpowiednia dla osób w każdym wieku, które są gotowe do aktywnej współpracy z terapeutą, są otwarte na naukę nowych umiejętności i chcą pracować nad zmianą swoich myśli i zachowań. Ponieważ terapia jest skoncentrowana na teraźniejszości i konkretnych problemach, jest idealna dla tych, którzy chcą osiągnąć widoczne rezultaty w stosunkowo krótkim czasie.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT) to skuteczna forma terapii, która pomaga ludziom zrozumieć i zmieniać negatywne wzorce myślenia oraz zachowania. Jest jedną z najbardziej przebadanych form terapii i uznawana jest za najbardziej skuteczną. Dzięki szerokiemu zakresowi technik, CBT jest skuteczna w leczeniu wielu zaburzeń psychicznych, takich jak lęki, depresja czy zaburzenia odżywiania.
Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia poznawczo- behawioralna jest odpowiednia dla Ciebie, rozważ skorzystanie z bezpłatnej konsultacji, aby dowiedzieć się więcej i podjąć świadomą decyzję dotyczącą swojego zdrowia psychicznego Synergia Poradnia – Bezpłatna Konsultacja.
Lub wypełnij formularz i skorzystaj z darmowej konsultacji. Szczegóły opisano na stronie Bezpłatna konsultacja.