ADHD nie jest stanem, który dotyczy jedynie dzieci.
Z trudnościami wynikającymi z ADHD borykają się także osoby dorosłe, które coraz częściej decydują się na diagnostykę w tym kierunku. Diagnoza ADHD u dorosłych jest przeprowadzana przez różne ośrodki i różnych specjalistów.
Do tej pory ADHD diagnozowano głównie u dzieci, bowiem jego pierwsze symptomy można zaobserwować między 6 a 9 rokiem życia. Jest jedna spora grupa osób dorosłych, u których objawy ADHD w wieku dziecięcym zostały przeoczone lub niewłaściwie zdiagnozowane.
Obraz autorstwa Freepik
Zdiagnozowanie ADHD u dorosłych może być trudne, ponieważ objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Najczęstsze objawy ADHD to:
W praktyce, osoby z ADHD mogą doświadczać m.in. następujących trudności:
Osoba z ADHD może często zmieniać ścieżkę zawodową i/lub mieć trudność z ukończeniem studiów, co mimo umiejętności i potencjału intelektualnego może przekładać się na trudną sytuację materialną czy zawodową.
Masz wątpliwości? Chcesz o coś zapytać lub zapisać się na wizytę albo skorzystać z bezpłatnej konsultacji w celu doboru specjalisty? Skorzystaj z przycisków obok lub dzwoń 502 973 526 ! Chętnie pomożemy.
W przypadku ADHD u osób dorosłych, leczenie może obejmować psychoterapię, leczenie farmakologiczne lub obie te metody.
Psychoterapia pomaga pacjentom radzić sobie ze swoimi objawami. Spotkania z psychoterapeutą mogą przede wszystkim pomóc w budowaniu i podnoszeniu samooceny, która bardzo często jest obniżona u osób z ADHD.
Ponadto na terapii pacjenci mogą uczyć się strategii radzenia sobie z impulsywnością, agresją, czy nadpobudliwością. Leki z kolei sprzyjają poprawie funkcji poznawczych i produktywności u pacjentów ze zdiagnozowanym ADHD.
Wiele osób zastanawia się, kto diagnozuje ADHD u dorosłych, a więc do kogo mają się zwrócić o pomoc. Można się zgłosić do psychologa, który przeprowadza procedurę opiniowania.
W wyniku wywiadu i testów specjalista przygotowuje opinię, z którą osoba może zostać skierowana do lekarza psychiatry w celu kontynuacji diagnozowania i ewentualnego podjęcia leczenia farmakologicznego.
Poszczególne spotkania z psychologiem wyglądają następująco:
Podczas pierwszego spotkania psycholog zbiera informacje na temat aktualnego funkcjonowania pacjenta oraz trudności występujących we wcześniejszych etapach życia. Podczas wywiadu pacjent usłyszy także pytanie o swoją dotychczasową historię leczenia.
W czasie pierwszego spotkania jest także czas na omówienie wszelkich pytań lub wątpliwości, z którymi zgłasza się pacjent.
Podczas drugiego spotkania psycholog przeprowadza z pacjentem, pacjentką wywiad-kwestionariusz diagnostyczny DIVA- 5, który opiera się na międzynarodowej klasyfikacji chorób.
Podczas tej części procesu diagnostycznego psycholog może użyć również innych narzędzi dopasowanych do trudności danego pacjenta. O doborze narzędzi diagnostycznych do konkretnych pacjentów decyduje psycholog.
Zastosowanie testów psychologicznych ułatwia ocenę funkcjonowania pacjenta i wspomaga w ewentualnym potwierdzeniu, bądź wykluczeniu szeregu innych zaburzeń, które mogą być błędnie oceniane jako ADHD.
Podczas ostatniego spotkania psycholog omawia z pacjentem proces oraz jego wynik. Pacjent, pacjentka otrzymuje sporządzoną opinię psychologiczną, w której zawarte są informacje dotyczące oceny jego funkcjonowania.
W trakcie spotkania podsumowującego psycholog wyjaśnia wszelkie wątpliwości, odpowiada na pytania, a także wskazuje kierunki dalszego postępowania.
Z opinią wystawioną przez psychologa można zgłosić się do lekarza psychiatry w celu otrzymania oficjalnej diagnozy klinicznej niezbędnej do wdrożenia leczenia farmakologicznego.
Test psychologiczny umożliwia ocenę funkcjonowania pacjenta, pacjentki i wykluczenie szeregu innych zaburzeń, z którymi można było pomylić nadpobudliwość psychoruchową.
Pełną diagnozę ADHD u dorosłych oferuje również Poradnia Psychologiczna Synergia.
Całkowity koszt diagnozy to 1050 zł i składa się ona z następujących etapów:
Lub wypełnij formularz i skorzystaj z darmowej konsultacji. Szczegóły opisano na stronie Bezpłatna konsultacja.